Bodenin videot ja tulokset

Katso Ruotsin voittojuoksut kätevästi ATG:n tulossivulta täältä.

Bodenin ravit sujuivat alusta loppuun suomalaisten voimin. 

Heti avauskilpailussa Mauri Jaara näytti väriä. Petri Salmelan tallin Self Future  (Self Timer – Utopi Hornline – Silver Pine) johdatti  Jaaran kärkipaikalta voittoon tasoituslähdössä tuloksella 18,7.

Kolmevuotias tamma Aida Brick (Make it Happen – Min Hydra – Super Arnie ) juoksi voittoon Jaakko Alamäelle tuloksella 16,0a.

Suomalaiset saalistivat pitkin iltaa muita totosijoja Bodenista.

Jo iltapäivällä Rommessa Jorma Kontio kävi voittamassa Madeleine Enochssonin valmentamalla 4-vuotiaalla ruunalla  Call Him a Star (Gentle Star – When Lindy Calls – Enjoy Lavec). Uran avausvoitto kirjattiin totossa yllätykseksi kertoimella 17,17.

 

Tulokset Boden 29.10.

ähtö 1
Lämminveriset tasoitusajo 2140 m Poängjakten – P21-lopp enint. 24 518 e.
1 3 Self Future* (SE) Mauri Jaara 18,7 2,75 1,58
2 2 Caligula Hornline* (SE) Micael Melander 18,9 1,82
3 1 Plenty of Space* (SE) Claes Sjöström 18,9 1,77
Poisjäännit 4,9
Kaksari 2- 3 : 6,27
Lähtö 2
Kylmäveriset tasoitusajo 1640 m enint. 15 990 e.
1 9 Sid Dox* (SE) Mats Gällerstedt 30,1 3,07 1,66
2 4 Änga Månson* (SE) Lars Unström 30,5 7,80
3 6 Silver Bruna* (SE) Krister Söderholm 30,5 3,50
Poisjäännit –
Kaksari 4- 9 : 53,69
Lähtö 3
Lämminveriset ryhmäajo 1640 m Norrlands Elitserie – Tvååringslopp, Försök.
1 4 Makethemark* (SE) Ulf Ohlsson 17,0a 1,10 1,08
2 5 Flavian Web* (FI) Mauri Jaara 17,4a 1,43
3 2 Tripel Crown* (SE) Hanna Olofsson 17,6a
Poisjäännit –
Kaksari 4- 5 : 2,30
Lähtö 4
Lämminveriset tasoitusajo 2140 m Svensk Travsports Unghästserie – Fyraåringslopp.
1 10 Seduction* (SE) Claes Sjöström 15,8 22,26 5,11
2 6 Beach Fighter* (SE) Ove A Lindqvist 16,6 2,23
3 5 Truman Zet* John Östman 16,8 8,35
Poisjäännit –
Kaksari 6-10 : 45,37
Lähtö 5
Kylmäveriset tasoitusajo 2640 m Rolf Sundlings Minne – DubbelCupen, Försök 5 i Meeting 6 enint. 69 290 e vähintään 10 660 e.
1 2 Hugo* (NO) Micael Melander 29,6 14,43 2,93
2 4 Lome Jarl* (NO) Sören Östman 28,9 2,23
3 10 Guli Storm* (SE) Gustav Andersson 28,4 1,51
Poisjäännit –
Kaksari 2- 4 : 45,62
Lähtö 6
Lämminveriset ryhmäajo 2140 m Svensk Travsports Unghästserie – Treåringslopp enint. 26 650 e.
1 6 Aida Brick* (SE) Jaakko Alamäki 16,0a 13,95 1,00
2 2 Andover Streamline* (SE) Hanna Olofsson 16,0a 1,00
3 9 M.T.Kitty* Iikka Nurmonen 16,1a 1,00
Poisjäännit 7,8
Kaksari 2- 6 : 7,77
Lähtö 7
Lämminveriset tasoitusajo 2140 m Norrlands Elitserie – Ston, Försök enint. 63 960 e vähintään 7 462 e.
1 15 Malgomaj B.* (SE) Petter Lundberg 15,8 3,82 2,15
2 8 Bonnie Light* (SE) Claes Sjöström 16,7 3,38
3 12 Wish Me Luck Ås* (US) Jorma Särkiniva 16,2 13,14
Poisjäännit 5
Kaksari 8-15 : 26,43
Troikka 15-8-12 : 902,29
Lähtö 8
Lämminveriset ryhmäajo 2140 m.
1 4 Buy the Law* (SE) Ove A Lindqvist 14,5a 9,38 3,01
2 1 Dresscode* Kari Alapekkala 14,6a 4,06
3 2 Suntory Royal* (SE) Claes Sjöström 14,7a 3,80
Lähtö 9
Lämminveriset ryhmäajo 2140 m Klass I, Försök 6 i Meeting 7 (Final Solvalla 14 november) enint. 42 640 e vähintään 21 320 e.
1 12 French Target* (SE) Petter Lundberg 13,6a 5,49 1,73
2 4 Valle Streamline* Santtu Raitala 13,7a 2,17
3 8 Magnifik Brodde* (SE) Robert Dunder 13,8a 1,56
Poisjäännit –
Kaksari 4-12 : 25,98
Päivän Duo 4-12 : 46,03
Toto4 4 oikein 6-15-4-12 : 1740,40
Toto64 6 oikein 10-2-6-15-4-12 :
Toto64 5 oikein 10-2-6-15-4-12 : 1108,30
Toto64 4 oikein 10-2-6-15-4-12 : 64,10
Lähtö 10
Monte/lämminveriset tasoitusajo 2140 m Montélopp enint. 55 965 e.
1 1 Magic Tilly* (SE) Jenny Engfors m16,6 4,68 1,56
2 2 Ulrika Sisu* (SE) Katariina Palomäki m16,7 1,38
3 3 Mellby Apex* (SE) Ingela Nilsson m17,2 1,32
Poisjäännit –
Kaksari 1- 2 : 12,28
Lähtö 11
Lämminveriset tasoitusajo 2140 m Flerklasslopp enint. 67 158 e vähintään 2 665 e.
1 10 Merry Broline* (SE) Ulf Ohlsson 16,2 3,06 1,67
2 6 Donna Boko* (SE) Jaakko Alamäki 17,0 2,97
3 7 Lawless Laday* (SE) Micael Melander 16,3 2,44
Poisjäännit 11
Kaksari 6-10 : 36,22
Troikka 10-6-7 : 304,82