Santtu Raitala on ohjastanut Lightning Stridea kaikissa sen Suomessa juoksemissaan lähdöissä.
Santtu Raitala on ohjastanut Lightning Stridea kaikissa sen Suomessa juoksemissaan lähdöissä.Kuva: Anu Leppänen

Lightning Stridelle St Michelin ensimmäinen kutsu

St Michel -ajo juostaan Mikkelissä 20. heinäkuuta.
Julkaistu

Viime syksynä häikäisevällä esityksellä Derbyn voittanut Lightning Stride on ensimmäinen kesän St Michel -ajoon kutsuttu hevonen. Viime kaudella tamma voitti Derbyn lisäksi Villinmiehen Tammakilpailun. Katja Melkon valmennettavan kausi päättyi marraskuussa Solvallassa juostuun Breeders’ Crownin välierään, jossa sijoitus jäi kuudenneksi.

”Lightning Stride kehittyi meillä viime kesän aikana hurjasti, ja syksyhän meni sitten aivan upeasti. Uskon, että nykyinen ennätys 10,7aly paranee rutkasti Mikkelin vauhtiradalla, jos kaikki menee suunnitellusti”, Katja Melkko sanoo St Michel -sivuilla julkaistussa tiedotteessa.

Viime vuodet Ruotsissa hevosia valmentanut Melkko on alkujaan lähtöisin Mikkelistä. Hänen valmennettavistaan St Michel -ajossa on aiemmin kilpaillut Elian Web vuosina 2017 ja 2018.

”Mikkeliin tulen tosi mielelläni. Siellä asuu isäni ja paljon sukulaisia. Omistajatkin sanoivat juuri, että ovat mielikuvissa jo matkalla Mikkeliin”, Melkko hehkuttaa.

Lightining Striden 5-vuotiskauden on tarkoitus käynnistyä huhtikuussa.

St Michel -ajo juostaan Mikkelissä 20. heinäkuuta.

Tästä linkistä St Michel -tiedotteeseen

Santtu Raitala on ohjastanut Lightning Striden kaikki Suomessa ajetut lähdöt.
Santtu Raitala on ohjastanut Lightning Striden kaikki Suomessa ajetut lähdöt.Kuva: Anu Leppänen

Aiheeseen liittyvää

No stories found.
logo
Hevosurheilu
www.hevosurheilu.fi